Halloween w Polsce

Halloween

Zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do Święta Zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października  czyli przed dniem Wszystkich Świętych.  Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia  największą popularnością. Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Głównym symbolem jest wydrążona i podświetlona od środka dyni z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duch, demony, zombie, wampiry, czarodzieje, trupie czaszki itp.

Halloween w Polsce.

Z tej okazji dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. Szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków. W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie filmowe. Chodzenie od domu do domu i zbieranie przez dzieci cukierków zdarza się coraz częściej.
Źródło: Wikipedia

Wracając do naszej symboliki halloween kilka słów o dyni.

Dynia

To jest nie tylko ozdobą tego tego wydarzenia ale ma również dużo walorów smakowych i bogatych wartości odżywczych, które występują w różnych kształtach, kolorach, rozmiarach a nawet smakach. Wśród tej rozmaitości można wybrać taki rodzaj, aby najlepiej odpowiadał do dania, które przyrządzacie.
Dynie zapewniają wiele korzyści dla organizmu. Są bogate w beta-karoten (silny antyoksydant) i potas. Poza tym są bardzo dobrym źródłem witaminy C, błonnika i kwasu foliowego. Dynia powinna zawsze być spożywana przetworzona, nigdy na surowo, i to nie tylko ze względów smakowych. Gotowanie, pieczenie czy duszenie powoduje uwalnianie cennych dla organizmu karotenoidów takich jak beta-karoten.

Udekoruj swój ogród w wieczór Halloween wykonując swój własny lampion z dyni.

Krok 1
Wybierz idealną dynię na ozdobny lampion, który powinien być okrągły, okazały i z ogonkiem.

Krok 2
Z dużą ostrożnością wytnij otwór o średnicy koła nie uszkadzając ogonka. Dzieci powinny poprosić rodziców o pomoc w wykonywaniu tej czynności.

Krok 3
Z wnętrza dyni wybieramy cały miąższ i pestki.

Krok 4
W środku pustej dyni można teraz wyciąć kształt otworów takich aby przez nie było widać światełko palącej się świeczki.

Krok 5
Kształt wyciętych otworów może być różny według uznania osoby, która je wycina. A ogonek pomaga podnieść wycięte wieczko dyni tak aby można było umieścić tam palącą się świeczkę.

Krok 6
Własnoręcznie wykonane lampiony będą ozdobą w Twoim ogródku w wieczór Halloween.

Życzymy wspaniałej zabawy Halloween   :)