Św. Mikołaj – prawdziwa historia

Czasami wiara w świętego Mikołaja może wydawać się domeną jedynie najmłodszych. W rzeczywistości jednak wcale nie musi tak być.  Zwłaszcza, że istniał naprawdę. Niewiele miał jednak wspólnego ze starszym panem z długą siwą brodą, czerwonym strojem i czapką z pomponem.
Prawdziwy Mikołaj był biskupem z miasteczka Miry z Turcji. Urodził się w Patarze również na terenie obecnie Turcji  270 roku. Mikołaj od dziecka był bardzo pobożny. Pewnego dnia jeden z mieszkańców z jego rodzinnego miasteczka, popadł ze swoją rodziną w ubóstwo i biedę. Mikołaj postanowił być dla nich anonimowym darczyńcą i wrzucił im przez uchylone okno sakiewkę pełną pieniędzy. To wydarzenie uchroniło całą rodzinę przed cierpieniem głodu. Czyn ten, prawdopodobnie zainspirował chrześcijan, aby wręczać sobie prezenty w dzień kościelnego wspomnienia św. Mikołaja. Gdy został biskupem, miał także zasłynąć wśród wiernych jako dobroczyńca, a także wspaniały duszpasterz. Jego wspaniałe uczynki przyczyniły się do ogłoszenia go świętym.

W samej Polsce jest obecnie patronem około 300-tu parafii katolickich, greckokatolickich i prawosławnych.
W XX wieku swoje piętno odcisnęła kultura masowa, w tym reklamy popularnego napoju. Wokół postaci Mikołaja narastały kolejne mity. Obok jego postaci pojawiły się renifery, elfy i Pani Mikołajowa. Dzisiejsza wizja w znacznej mierze nie odzwierciedla osoby prawdziwego świętego. Niemniej jednak, stanowi nasz dorobek kulturowy, o który warto dbać. Poza tym, w pamięci przetrwał związek Mikołaja z dobroczynnością. Co więcej, wciąż znajdują się naśladowcy wspaniałej idei obdarowywania innych. Z resztą, czy jest coś piękniejszego niż dawanie? Jest ono przecież wyrazem naszej troski i miłości.
Z tego powodu, aby sprawić wyjątkowe chwile zwłaszcza najmłodszym, warto zaprosić do swojego domu Mikołaja.