Zdobienie jaj wielkanocnych

Zdobienie jaj wielkanocnych

Zdobienie jaj Wielkanocnych to misternie zdobione jaj przez wiele godzin lub jednokolorowe, wykonane szybko w biegu. Jedno jest wspólne – ciężko znaleźć w Polsce wielkanocny stół bez ozdobionych jaj. Zdobienie jajek jest bardzo starym zwyczajem. Opcji zdobienia jajek mamy bardzo wiele. Do tematu można podejść zarówno tradycyjnie jak i nowocześnie. Wszystko zależy od ilości posiadanego czasu, umiejętności oraz upodobań estetycznych. Poniżej prezentujemy kilka propozycji:

Jaja malowane flamastrami

Świetny sposób na integracje całej rodziny. Łatwo wykonać różne ciekawe wzory. Trzeba być jednak uważnym ponieważ tusz flamastra może łatwo przesiąknąć cienką skorupkę. Barwniki we flamastrze nie są tak dobrane jak te spożywcze, więc lepiej nie spożywać ich za wiele

Jaja pokryte barwnikiem

Sposób prosty oraz tani. Można zarówno zanurzyć jajo w wodzie z gotowanych łupin cebuli jak i w rozpuszczonym w wodzie barwniku spożywczym. To rozwiązanie nie wymaga szczególnie wiele czasu, nie daje jednak także spektakularnych efektów zdobniczych.

Jaja w koszulkach termokurczliwych – bardzo szybkie i proste w wykonaniu. Prawdziwy wielkanocny last minute. Zakupić je można w większości supermarketów. Aby ozdobić jajko należy włożyć je do foliowej koszulki, a następnie zanurzyć w gorącej wodzie. Z racji przebiegu całego procesu należy użyć dużej ostrożności. Dzieci mogą łatwo oparzyć się wrzątkiem. To zdobienie nie da im takiej frajdy jak na przykład zdobienie jajek flamastrami.

Jaja malowane lakierem do paznokci

Idealna propozycja dla wielbicielek manicure. Tym sposobem, jajko pomalowane na czubkach lakierem, podczas stukania z innymi w czasie wielkanocnego śniadania, będzie wprost nie do pokonania! Jest jednak jeden dość znaczny minus. Lakier do paznokci to nie barwnik spożywczy. Dość łatwo przenika skorupkę i zabarwia jajko. Dlatego lepiej stosować ten rodzaj zdobienia tylko w przypadku jajek, którymi zebrani mają zamiar się stukać. Aby uzyskać efekt zwiększonej wytrzymałości wystarczy jedynie pomalowanie czubków. Pozostałą część jajka można ozdobić w inny sposób.

Jaja malowane farbami

W sklepach z drobiazgami i zestawami do prac ręcznych często można znaleźć specjalne farby do malowania jajek. Zamiast specjalistycznych farb można zastosować akwarele, do których należy jednak dodawać mniejszą ilość wody. Sposób zdobienia bezpieczny i dający wiele satysfakcji całej rodzinie. Za jego pomocą można stworzyć wiele fantazyjnych wzorów. Pochłania jednak wiele czasu.

Wyklejanki

Można zastosować gotowe zestawy do wyklejania jak i tworzyć własne wycinanki z papieru kolorowego, zwłaszcza samoprzylepnego. Należy jajko najpierw zabarwić w barwniku. W przypadku tworzenia własnych wycinanek zajmuje to sporo czasu. Ten sposób zdobienia sprawi mnóstwo frajdy dzieciom nie stwarzając dla nich takiego zagrożenia jak na przykład podczas tworzenia drapanek.

Drapanki

Najpierw należy zanurzyć jajo w barwniku, a następnie wydrapać na nim wybrany wzór. Nie jest to proste. Na dodatek dzieci mogą łatwo ukłuć się szpilką lub nożykiem do wydrapywania wzoru.

Pisanki

Pisanki powstają poprzez tworzenie wzoru na jajku za pomocą roztopionego wosku, następnie należy je zanurzyć w gorącym barwniku i gotowe. Metoda zdobienia efektowna, tradycyjna, ale niebezpieczna dla dzieci, które mogą łatwo poparzyć się woskiem. Tworzenie bardziej zaawansowanych wzorów wymaga dużej wprawy.

Zdobienie jaj Wielkanocnych

Być może znają Państwo jeszcze inne techniki dekorowania wielkanocnych jaj. Bez względu na zastosowaną technikę należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Ważne, aby do zdobienia znaleźć miejsce ustronne, które można wybrudzić. Ważne też, aby powierzchnia, na której zostaną umieszczone jaja, nie powodowała ryzyka ich zsuwania się oraz potencjalnego upadku. Wskazany jest nadzór osób dorosłych nad tworzącymi zdobienia dziećmi. Dobrze zarezerwować sobie więcej czasu – lepiej skończyć przed czasem delektując się chwilą spędzoną z rodziną zamiast spieszyć się i z nerwów przedziurawić skorupkę prawie już ukończonego dzieła. W związku z tym, życzymy Państwu rodzinnych, radosnych Świąt Wielkanocnych z pachnącą święconką oraz przepięknie udekorowanymi jajami.